Swiftsure Inshore Classic 2013

Royal Victoria Yacht Club

Swiftsure Inshore Results by Race

Swiftsure Inshore Race – INF Race Code – Flying Sails

Start: Inshore Flying Sails, Finishes: Elapsed time, Time: 0940, Distance: 23
Rank Race Code Division Sail No. Boat Skipper Make Rating YC Elapsed Corrected Points
1 INF F3 226 Martha Robert d’Arcy Staysail Schooner 171 Port Townsend SA 13:35:03 12:29:30 1.0
2 INF F3 19466 Zephyr Dennis Woodward Cal 29 201 RVicYC 14:02:34 12:45:31 2.0
3 INF F2 83 WiLd RuMpUs! Stephanie Schwenk Santa Cruz 27 156 Anacortes YC 13:50:26 12:50:38 3.0
4 INF F1 USA 371 Lekker Gord & Michelle Galbraith Melges 99 RVicYC 13:28:37 12:50:40 4.0
5 INF F1 80 Overdraft Hugh Wainman-Wood Melges 24 99 RVicYC 13:34:25 12:56:28 5.0
6 INF F1 606 Sheva John Abel Melges 24 99 RVicYC 13:38:07 13:00:10 6.0
7 INF F1 34 Corvo tom kerr J33 93 CYC Seattle 13:44:14 13:08:35 7.0
8 INF F1 74374 Surt Ed Life Jeanneau 45 82 RVicYC 13:41:54 13:10:28 8.0
9 INF F2 109 One Moore Time Fraser McMillan Moore 24 168 RVicYC 14:17:43 13:13:19 9.0
10 INF F1 97848 Intrepid Robert McClinton J/35 72 Sequim Bay YC 13:41:48 13:14:12 10.0
11 INF F3 34989 Ducati Antony Zegers Kirby 25 186 CFSA Victoria 14:33:45 13:22:27 11.0
12 INF FS 81018 Cu na Mara Francis Walsh C&C 115 72 Nanaimo YC 13:55:34 13:27:58 12.0
13 INF F2 42597 Portia John Booth Olson 911 138 RVicYC 14:24:03 13:31:09 13.0
14 INF F2 97958 Molly Malone Andrew McBride Hunter 35.5 150 RVicYC 14:31:17 13:33:47 14.0
15 INF F3 29809 Compromise Glen Shippam Newport 27 207 CFSA Victoria 14:53:45 13:34:24 15.0
16 INF F4 63 Lifestyle Mike Byrnes Paceship 219 RVicYC 15:01:21 13:37:24 16.0
17 INF F1 177 Gryphon Tom Caston Bavaria 81 SNSYC 14:08:57 13:37:54 17.0
18 INF F1 14 PowerPlay Stephen Hill Beneteau 10R 81 RVicYC 14:13:56 13:42:53 18.0
19 INF F1 79081 Kali Cleveland Molsberry C&C 110 102 RVicYC 14:30:52 13:51:46 19.0
20 INF F2 215 Min of Mine Tara Smith Martin 242 165 RVicYC 15:04:49 14:01:34 20.0
21 INF F2 9678 White Squall Roger Deitz Cal 40 132 Tacoma YC 14:58:38 14:08:02 21.0
22 INF F3 26 Kaysaren Edis Ozker Beneteau First285 207 CadBaySA 15:27:32 14:08:11 22.0
23 INF F3 57205 Lightcure Wayne Foulds C&C, MK3 199 White Rock YC 15:38:14 14:21:57 23.0
24 INF F1 74387 Beyond the Stars David Scott Hanse 411 108 RVicYC 15:07:58 14:26:34 24.0
25 INF F1 77777 Pixie Don Pearl Peterson 35 114 Sequim Bay YC 15:18:02 14:34:20 25.0
26 INF F1 NA-12 Vigilant Matthew Boehm Navy 44 99 SYC 15:15:01 14:37:04 26.0
27 INF F4 725 Juanita AM Craig Sutherland Cascade 29 258 Cascadia YC 16:17:07 14:38:13 27.0
28 INF F4 74302 Liberta Margaret Long Ranger 26 216 RVicYC 17:22:25 15:59:37 28.0
29 INF F3 78 A Room With A View Quentin Verhagen Tanzer 192 Cascadia YC 17:35:23 16:21:47 29.0
30 INF F2 22 Dalliance Ken Collins Catalina 380 132 SNSYC DNF 44.0
30 INF F3 32201 Saturnus Paul Roberts Ericson 32 207 RVicYC DNF 44.0
30 INF F4 44194 Mephisto Peter Mills C&C 29-1 213 RVicYC DNF 44.0
30 INF F4 162 Final Merry Trevor Hayward Cal 20 300 RVicYC DNF 44.0
30 INF F3 21 Dirigo II Arthur Lohrey Alden Schooner 192 Scuttlebutt DNF 44.0
30 INF F4 A Ariel Of Victoria Daniel Joram Custom 46′ Ketch 252 Sloop Tavern YC DNF 44.0
30 INF F4 18 Rebel X Ian Grant Rebel 41 228 RVicYC DNF 44.0
30 INF F3 29933 Massilia Wes Cieslak C&C27-5 201 THSA DNF 44.0
30 INF F3 29860 Cheetah Brian Arthurs Islander 36 174 Pleasant Hbr YC DNF 44.0
30 INF F2 20 Mithrandir Kevin Crosbie C&C 35 126 SNSYC DNF 44.0
30 INF F3 643 Zig Zag Adrian Betanzo Thunderbird 198 RVicYC DNF 44.0
30 INF F2 19531 Griffon Michael Casling Viking 33 141 Silva Bay YC DNF 44.0
30 INF FS 218 BackBeat Kevin Jones Capri 25 189 Sloop Tavern YC DNF 44.0
30 INF F2 17 Panacea Norm Colhoun Jeanneau 144 RBYC DNF 44.0

Swiftsure Inshore Race – INM Race Code – Multihulls

Start: Inshore Multihulls, Finishes: Elapsed time, Time: 0940, Distance: 29
Rank Race Code Division Sail No. Boat Skipper Make Rating YC Elapsed Corrected Points
1 INM M 74426 Geneva Eric Pesty F-24 90 THSA 14:43:59 14:00:29 1.0
2 INM M 79030 Freda Mae Vincent DePillis Corsair 0 NWMA 14:24:21 14:24:21 2.0
3 INM M 11 Flying Kiwi Wayne Carlson Banks 36 50 BCMS 14:49:57 14:25:47 3.0
4 INM M 266 Dream Chaser Cam McCannel Farrier 18 BCMS 14:53:10 14:44:28 4.0
5 INM M 27060 Moxie Martyn Adams Corsair F31R 0 NWMA 14:55:35 14:55:35 5.0
6 INM M 74775 Mustang Sally Rae Simpson Pro Kennex 160 IYC 16:33:41 15:16:21 6.0

Swiftsure Inshore Race – INN Race Code – No Flying Sails

Start: Inshore No Flying Sails, Finishes: Elapsed time, Time: 0940, Distance: 19
Rank Race Code Division Sail No. Boat Skipper Make Rating YC Elapsed Corrected Points
1 INN N 74719 Velica Vincent Argiro Alerion Express 33 141 SIYC 14:25:54 13:41:15 1.0
2 INN N 1 Annie Judy Nasmith Nordic 114 PSCC 14:31:28 13:55:22 2.0
3 INN N 1671 Happiness Ron Smyth Catalina 30 228 RVicYC 15:29:44 14:17:32 3.0
4 INN N 2029 Nootka Chris Daley Catalina 198 RVicYC 15:30:25 14:27:43 4.0
5 INN N 3 Windshear Don Thain Elite 155 RVicYC 15:28:03 14:38:58 5.0
6 INN N 36020 Desperado  Jerry Barnes NY36 108  Rose City YC 15:24:58 14:50:46 6.0
7 INN N 79152 Journey Andy Damis Catalina 42 Mk II 162 CYC Seattle 15:51:34 15:00:16 7.0
8 INN N 69419 Scheherazade Johan F Battie Sweden Yachts 165 Tacoma YC 16:25:30 15:33:15 8.0
9 INN N 19 Aleki Norris Palmer Cabo Rico Northeast 400 201 Friday Harbor DNF 11.0
9 INN N 59996 Mimoza Brian Countryman Hans Christian 264 Sloop Tavern YC DNF 11.0

Swiftsure Inshore Results by Division

Swiftsure Inshore Race – F1 Division – Flying Sails Division 1

Start: Inshore Flying Sails, Finishes: Elapsed time, Time: 0940, Distance: 23
Rank Race Code Division Sail No. Boat Skipper Make Rating YC Elapsed Corrected Points
1 INF F1 USA 371 Lekker Gord & Michelle Galbraith Melges 99 RVicYC 13:28:37 12:50:40 1.0
2 INF F1 80 Overdraft Hugh Wainman-Wood Melges 24 99 RVicYC 13:34:25 12:56:28 2.0
3 INF F1 606 Sheva John Abel Melges 24 99 RVicYC 13:38:07 13:00:10 3.0
4 INF F1 34 Corvo tom kerr J33 93 CYC Seattle 13:44:14 13:08:35 4.0
5 INF F1 74374 Surt Ed Life Jeanneau 45 82 RVicYC 13:41:54 13:10:28 5.0
6 INF F1 97848 Intrepid Robert McClinton J/35 72 Sequim Bay YC 13:41:48 13:14:12 6.0
7 INF F1 177 Gryphon Tom Caston Bavaria 81 SNSYC 14:08:57 13:37:54 7.0
8 INF F1 14 PowerPlay Stephen Hill Beneteau 10R 81 RVicYC 14:13:56 13:42:53 8.0
9 INF F1 79081 Kali Cleveland Molsberry C&C 110 102 RVicYC 14:30:52 13:51:46 9.0
10 INF F1 74387 Beyond the Stars David Scott Hanse 411 108 RVicYC 15:07:58 14:26:34 10.0
11 INF F1 77777 Pixie Don Pearl Peterson 35 114 Sequim Bay YC 15:18:02 14:34:20 11.0
12 INF F1 NA-12 Vigilant Matthew Boehm Navy 44 99 SYC 15:15:01 14:37:04 12.0

Swiftsure Inshore Race – F2 Division – Flying Sails Division 2

Start: Inshore Flying Sails, Finishes: Elapsed time, Time: 0940, Distance: 23
Rank Race Code Division Sail No. Boat Skipper Make Rating YC Elapsed Corrected Points
1 INF F2 83 WiLd RuMpUs! Stephanie Schwenk Santa Cruz 27 156 Anacortes YC 13:50:26 12:50:38 1.0
2 INF F2 109 One Moore Time Fraser McMillan Moore 24 168 RVicYC 14:17:43 13:13:19 2.0
3 INF F2 42597 Portia John Booth Olson 911 138 RVicYC 14:24:03 13:31:09 3.0
4 INF F2 97958 Molly Malone Andrew McBride Hunter 35.5 150 RVicYC 14:31:17 13:33:47 4.0
5 INF F2 215 Min of Mine Tara Smith Martin 242 165 RVicYC 15:04:49 14:01:34 5.0
6 INF F2 9678 White Squall Roger Deitz Cal 40 132 Tacoma YC 14:58:38 14:08:02 6.0
7 INF F2 22 Dalliance Ken Collins Catalina 380 132 SNSYC DNF 11.0
7 INF F2 20 Mithrandir Kevin Crosbie C&C 35 126 SNSYC DNF 11.0
7 INF F2 19531 Griffon Michael Casling Viking 33 141 Silva Bay YC DNF 11.0
7 INF F2 17 Panacea Norm Colhoun Jeanneau 144 RBYC DNF 11.0

Swiftsure Inshore Race – F3 Division – Flying Sails Division 3

Start: Inshore Flying Sails, Finishes: Elapsed time, Time: 0940, Distance: 23
Rank Race Code Division Sail No. Boat Skipper Make Rating YC Elapsed Corrected Points
1 INF F3 226 Martha Robert d’Arcy Staysail Schooner 171 Port Townsend SA 13:35:03 12:29:30 1.0
2 INF F3 19466 Zephyr Dennis Woodward Cal 29 201 RVicYC 14:02:34 12:45:31 2.0
3 INF F3 34989 Ducati Antony Zegers Kirby 25 186 CFSA Victoria 14:33:45 13:22:27 3.0
4 INF F3 29809 Compromise Glen Shippam Newport 27 207 CFSA Victoria 14:53:45 13:34:24 4.0
5 INF F3 26 Kaysaren Edis Ozker Beneteau First285 207 CadBaySA 15:27:32 14:08:11 5.0
6 INF F3 57205 Lightcure Wayne Foulds C&C, MK3 199 White Rock YC 15:38:14 14:21:57 6.0
7 INF F3 78 A Room With A View Quentin Verhagen Tanzer 192 Cascadia YC 17:35:23 16:21:47 7.0
8 INF F3 32201 Saturnus Paul Roberts Ericson 32 207 RVicYC DNF 13.0
8 INF F3 21 Dirigo II Arthur Lohrey Alden Schooner 192 Scuttlebutt DNF 13.0
8 INF F3 29933 Massilia Wes Cieslak C&C27-5 201 THSA DNF 13.0
8 INF F3 29860 Cheetah Brian Arthurs Islander 36 174 Pleasant Hbr YC DNF 13.0
8 INF F3 643 Zig Zag Adrian Betanzo Thunderbird 198 RVicYC DNF 13.0

Swiftsure Inshore Race – F4 Division – Flying Sails Division 4

Start: Inshore Flying Sails, Finishes: Elapsed time, Time: 0940, Distance: 23
Rank Race Code Division Sail No. Boat Skipper Make Rating YC Elapsed Corrected Points
1 INF F4 63 Lifestyle Mike Byrnes Paceship 219 RVicYC 15:01:21 13:37:24 1.0
2 INF F4 725 Juanita AM Craig Sutherland Cascade 29 258 Cascadia YC 16:17:07 14:38:13 2.0
3 INF F4 74302 Liberta Margaret Long Ranger 26 216 RVicYC 17:22:25 15:59:37 3.0
4 INF F4 44194 Mephisto Peter Mills C&C 29-1 213 RVicYC DNF 8.0
4 INF F4 162 Final Merry Trevor Hayward Cal 20 300 RVicYC DNF 8.0
4 INF F4 A Ariel Of Victoria Daniel Joram Custom 46′ Ketch 252 Sloop Tavern YC DNF 8.0
4 INF F4 18 Rebel X Ian Grant Rebel 41 228 RVicYC DNF 8.0

Swiftsure Inshore Race – FS Division – Flying Sails Single-Handed

Start: Inshore Flying Sails, Finishes: Elapsed time, Time: 0940, Distance: 23
Rank Race Code Division Sail No. Boat Skipper Make Rating YC Elapsed Corrected Points
1 INF FS 81018 Cu na Mara Francis Walsh C&C 115 72 Nanaimo YC 13:55:34 13:27:58 1.0
2 INF FS 218 BackBeat Kevin Jones Capri 25 189 Sloop Tavern YC DNF 3.0

Swiftsure Inshore Race – M Division – Multihulls

Start: Inshore Multihulls, Finishes: Elapsed time, Time: 0940, Distance: 29
Rank Race Code Division Sail No. Boat Skipper Make Rating YC Elapsed Corrected Points
1 INM M 74426 Geneva Eric Pesty F-24 90 THSA 14:43:59 14:00:29 1.0
2 INM M 79030 Freda Mae Vincent DePillis Corsair 0 NWMA 14:24:21 14:24:21 2.0
3 INM M 11 Flying Kiwi Wayne Carlson Banks 36 50 BCMS 14:49:57 14:25:47 3.0
4 INM M 266 Dream Chaser Cam McCannel Farrier 18 BCMS 14:53:10 14:44:28 4.0
5 INM M 27060 Moxie Martyn Adams Corsair F31R 0 NWMA 14:55:35 14:55:35 5.0
6 INM M 74775 Mustang Sally Rae Simpson Pro Kennex 160 IYC 16:33:41 15:16:21 6.0

Swiftsure Inshore Race – N Division – No Flying Sails

Start: Inshore No Flying Sails, Finishes: Elapsed time, Time: 0940, Distance: 19
Rank Race Code Division Sail No. Boat Skipper Make Rating YC Elapsed Corrected Points
1 INN N 74719 Velica Vincent Argiro Alerion Express 33 141 SIYC 14:25:54 13:41:15 1.0
2 INN N 1 Annie Judy Nasmith Nordic 114 PSCC 14:31:28 13:55:22 2.0
3 INN N 1671 Happiness Ron Smyth Catalina 30 228 RVicYC 15:29:44 14:17:32 3.0
4 INN N 2029 Nootka Chris Daley Catalina 198 RVicYC 15:30:25 14:27:43 4.0
5 INN N 3 Windshear Don Thain Elite 155 RVicYC 15:28:03 14:38:58 5.0
6 INN N 36020 Desperado  Jerry Barnes NY36 108 Rose City YC 15:24:58 14:50:46 6.0
7 INN N 79152 Journey Andy Damis Catalina 42 Mk II 162 CYC Seattle 15:51:34 15:00:16 7.0
8 INN N 69419 Scheherazade Johan F Battie Sweden Yachts 165 Tacoma YC 16:25:30 15:33:15 8.0
9 INN N 19 Aleki Norris Palmer Cabo Rico Northeast 400 201 Friday Harbor DNF 11.0
9 INN N 59996 Mimoza Brian Countryman Hans Christian 264 Sloop Tavern YC DNF 11.0

Scoring codes used

Code Description
DNF Started but did not finish

www.rvyc.bc.ca
info@rvyc.bc.ca

www.swiftsure.org
info@swiftsure.org

Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com